PAST EDITIONS 


SONICA 2019 - PARADISE HAUNTED GARDEN


22. – 26. 9.  2020

Clara de Asís • Franck Vigroux • Svetlana Maraš • Johann Johanssonn • Simina Oprescu • Kӣr • Irena Tomažin • Peter Kutin • Jenna Sutela • Kleemar • Lisa Stenberg • BRGS • Maja Osojnik • Peter Kutin • Aloïs Yang

SONICA 2019 - SENTINELS


23. – 29. 9. 2019

Alessandro Cortini • Lakker • Sentimental Rave • Abul Mogard • Lucy Railton • Patten • Tomas Nordmark • Lifecutter w/ Iztok Klančar • OD Bongo • Ryuichi Sakamoto: CODA • CoH • Zergon • Tim Shaw • Gašper Torkar • Camilla Sparksss • Allora & Calzadilla • Peter Kirn • Kikimore • Sally Golding • Simina Oprescu • Ira Merzlichin • Futon • LARA H. • Umdhlebi • Tuum - DJ set • Ross Manning • Hannah Catherine Jones • Chaines • Jörg Piringer


SONICA 2018 - OVER/SENSITIVITY


24. – 29. 9. 2018

Actress • Aïsha Devi • William Basinski • Sote & Tarik Barri • Yair Elazar Glotman & Mats Erlandsson • Lee Gamble • Container Doxa • Tristan Perich • Giant Swan • Lifecutter • Nina NinaBelle (Warrego Valles) • Mika Oki • Tomoko Sauvage • Christian Kroupa / Alleged Witches • Sarah Farina • BridA - BridA/Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica • Bine • Marco Barotti • cl_tr • 5237 & Smech

SONICA 2017 - SCAPES


25. – 30. 9. 2017

Jan Jelinek • Machine Woman • Ziúr • Flanger • Atom™ • Kikimore • Warrego Valles • Andrej Kobal • Nina Hudej • R36 • FezayaFirar • Jonas Lion • Quantum Music • Franck Vigroux & Kurt d'Haessler • Andreas Trobollowitsch • Alastair McNeill • Katarina Petrović • Alastair McNeill • Dominik Mahnič • Gabey Tjon A Tham • Andreas Trobollowitsch • Robertina Šebjanič • Anna Zaradny • rouge-ah • Resina


SONICA 2016 - SONIC.ARCHITECTURES


27. 9 – 1. 10. 2016

Tim Hecker • Christian Kroupa • Nonotak • Vessel & Pedro Maia • Spatial • Gašper Torkar • Felix Catus • Levanael • Irena Pivka • Brane Zorman • Douglas Murphy • Breda Bizjak • Andrija Stojanović • Nataša Bodrožič • Janez Križaj • Martin Reiche • Julien Bayle • Wo0 & Incredible Bob • Vritti • Staš Vrenko • Bojana Petković • Nicols Maigret • Nikola Uzunovski • Anne Katrine Senstad • Slavo Krekovic • Stefan Doepner

SONICA 2015


3. – 26. 11. 2015

Rashad Becker • Alex Augier • Ontervjabbit • Annette La Fort • Wolfgang Spahn • Robert Curgenven • Izland • Robert Curgenven • Yair Elazar Glotman • Jerusalem in My Heart • Jozo Elektronik • C9|2 • Warlord Chipmonk • Christian Kroupa • Yuri Landman: Kalimba • Kukla • Žiga Murko • FIS • Christian Kroupa • Some1Else • TizTiz • Xaka & Felis Catus • LeaLudvik • DJ Von Ludvik • Nina Hudej


SONICA 2014


25. – 28. 11. 2014

Theremidi Orchestra & Jaka Berger • Miha Ciglar • Marko Košnik • Mauricio Valdes • Matej Bonin • Izland • Irena Tomažin • Olivier Ratsi • Saša Spačal • Dr. Miran Švajgelj • Anil Podgornik: Mycophone Unison • Vesna Krebš; Microscope • Jamie Drouin • Loutseau • ko0 (Random Logic) • CNHN • Jamie Drouin • Gabey Tjon • Olivier Ratsi • Jamie Drouin • Martin Messier • Innode • Martin Messier: Projectors • Ansambel KOMPULZ

SONICA 2013


15. – 30. 11. 2013

Anstam • Random Logic • SND • Byetone • Nik Nowak • Stephen Cornford • Yuri Suzuki • Karina Smigla-Bobinski • Jan Vormann • Lee Patterson • Irena Tomažin • Uršula Berlot & Scanner • Hrvoje Hiršl • Mille Plateaux • Andrej Koruza • Synaptic


SONICA 2012 - THIRD CULTURE


27. – 39. 11. 2012

Zimoun • Joris Strijbos • Gabey Tjon A Tham • Daan Brinkmann • Willem Marijs & Mike Rinijerse • Tomaž Grom • Maša Jazbec • Hugo Olim • Fennesz & Lillevan • Ryoichi Kurokawa • Emptyset & Clayton Welham • Oli Sorenson • Jon Convex • DMNP • Sweet Susie • Floris Kaayk • Mobiletti Giradischi Gabey • Tjon A Tham • Oli Sorenson • Mike Rinijerse • Floris Kaayk • Arjon Dunnewind • Olga Mink • Vera Penz • Maša Jazbec

SONICA 2011 - TRANSITIONS


16. – 19. 11. 2011

Gabor Papp • Tanja Vujinović • Arno Scheper • Wolfgang Bittner • Blendid • Hans Holger • Macular • Herman Kolgen • Simon Katan • Martin Bricelj • Marko Batista • Julian Palacz • Carolien Teunisse • Octex • Oknai • Some1else • Borka • David Veneman • Tom Laan • Neočekivana sila • N'toko • Dulash


SONICA 2010 - REAL VIRTUALITY


19. – 25. 10. 2010
Art of Failure • Repulsive Society • Yann Leguay • Michael Sellam • Marika Dermineur, Stephane Degoutin, Gwenola Wagon • Sally Golding • Transforma • Entartete elektronische • Gabriel Vanegas • Les Liens Invisibles • Scenographies Urbaines • Gregor Kamnikar • Francois Duconseille • Tukk Sitta • Public Avatar and Avo Taarinen • Kelpe • Monochrom • Sweet Susie 

SONICA 2009 - POST


9. – 30. 6. 2009

Tim Hecker • Byetone • Felix Thorn • Tanja Vujinović • Majda Gregorič • Petko Dourmana • nejaaka • Thomas Flint • Cronica Electronica • Radiomentale • Telcosystems • Marius Watz • @C • Boštjan Leskovšek • Andi Studer and Matt Spendlove • Culture TV / Soundframe